ZABAWA TEMATYCZNA, czyli dlaczego dzieci bawią się w dom?
Zawsze bawią mnie widziane w sklepach miniroboty kuchenne, mini odkurzacze, mini zmywarki do naczyń czy mini piły mechaniczne. Z drugiej jednak strony czy taka zabawa w odtwarzanie zachowań dorosłych i warta jest wspierania poprzez zakup odpowiednich zabawek?
Podstawową formą przyswajania nowych umiejętności już od okresu niemowlęctwa jest obserwacja. Na jej podstawie maluchy powtarzają swoje pierwsze gesty, czy mimikę. Z czasem zaczynają zapamiętywać i rozróżniać czynności wykonywane przez dorosłych, łącząc je ze sobą, nadając im znaczenia. W okresie przedszkolnym ich wiedza z zakresu życia społecznego, a także wyobraźnia są na tyle duże, że dzieci zaczynają odtwarzać to, co zaobserwowały, wcielają się w różne role. Ten rodzaj zabawy, nazywamy zabawą tematyczną.
Jest to przede wszystkim podstawowa forma uspołeczniania się. Podczas zabawy w dom, dzieci odtwarzają istniejące w rodzinie role. Przyswajają normy i zasady. Podział na role uczy współpracy, a jej odgrywanie sprzyja rozwijaniu inicjatywy i kreatywności. Podczas zabawy dziecko poznaje złożoność relacji międzyludzkich. Bazując na sytuacjach zaobserwowanych, dziecko rozwija temat wykorzystując własna inicjatywę i kreatywność. Uczy się formułować myśli, precyzować je, a następnie wypowiadać w sposób zrozumiały dla innych uczestników zabawy. Zabawa w role tworzy wspaniałą przestrzeń do nauki zwrotów grzecznościowych oraz nowych słów i wykorzystywania je w sposób adekwatny.
A jak my, dorośli możemy pomóc w takiej zabawie? Przede wszystkim tworząc odpowiednie warunki: czas, który w miarę możliwości jest bezzasadnie nieprzerywany, przestrzeń, poczucie bezpieczeństwa. Przydatne bywają także zabawki, czy też zwykłe przedmioty, dzięki którym dzieciom łatwiej będzie zaaranżować wybraną sytuację społeczną. Pomocni możemy być także w przygotowaniu miejsca zabawy. A co dalej? Otóż resztą zajmie się już wyobraźnia naszego dziecka.