ZNACZENIE ZABAWY w rozwoju dziecka
Dobre wieści nie tylko dla maluchów! Martwisz się, że za mało pracujesz z dzieckiem, że może trzeba by poćwiczyć pisanie czy liczenie? Że przez kwarantanne czy obostrzenia traci zajęcia w szkole czy przedszkolu i zamiast pracować całe dnie się bawi? Nie rób sobie wyrzutów, jeśli znajdziesz wolną chwilę usiądź z filiżanką kawy zamiast gonić po książeczkę z zadankami... Najpierw jednak przeczytaj nasz artykuł!
Zabawa jest jedną z ważniejszych elementów w życiu każdego dziecka. Nie tylko jako odpoczynek, forma spędzania wolnego czasu bez udziału ekranu monitora, telewizora, czy komórki, ale jako nauka na wielu płaszczyznach.
Podczas zabawy, w zależności od jej tematu, dziecko wykorzystuje większość swoich zmysłów. Począwszy od wzroku, który w bezpośredni sposób przekazuje informacje w jaki sposób skonstruowany jest świat. Pozwala zagłębić się w każdy szczegół przedmiotu, którym właśnie operuje, zauważyć listki kwiatka, który przed momentem zerwał, a następnie kolor jego płatków. Dzięki dotykowi, może poznać strukturę każdej z tych rzeczy, a węch dopełnia cały obraz, tworząc spójną informację – to jest właśnie kwiat. Zabawa, nawet taka, którą dziecko samo sobie wymyśla, kształtuje więc zmysły, a tym samym wzbogaca wiedzę o świecie.
Zabawa to nie tylko obserwacja, ale także, a może przede wszystkim, ruch. Oprócz biegania, które umożliwia spożytkowanie energii oraz rozwija sprawność fizyczną, dziecko manipuluje małymi przedmiotami. Przekręca, przenosi, otwiera – każde z tych ruchów, każde użycie przedmiotu rozwija sprawność motoryczną.
Zabawa tym lepsza, gdy możemy ją z kimś dzielić. A ileż z niej płynie dodatkowych korzyści! Poprzez wspólną zabawę dziecko przyswaja normy i zasady społeczne. Uczy się współpracy, kształtuje wiedzę o sobie poznając własne możliwości i słabości. Zabawa daje przestrzeń do wyrażania uczuć i emocji, a także nabywania umiejętności radzenia sobie ze złością czy smutkiem. Rozwija zatem zarówno funkcjonowanie społeczne, jak i emocjonalne.
Morał z tego wszystkim dobrze znany – to co uczy, może jednocześnie bawić!